Встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на день смерті

Практикуючий адвокат в сфері військового, сімейного, спадкового і цивільного права. Для отримання консультації заповніть форму вказавши своє ім`я і номер телефону, далі натисніть кнопку "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"

Що ж таке встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини?

Встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини за певною адресою є необхідним для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно, що залишилося після смерті спадкодавця.

Строк для прийняття спадщини

Відповідно до норм чинного законодавства для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно зі ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шестимісячного строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Як встановити факт постійного проживання зі спадкодавцем?

Але часто трапляються випадки, що спадкоємці з тих чи інших причин не подали до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини при цьому також не були зареєстровані із померлим за однією адресою. Тоді виникає питання як встановити факт постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Недоведеність факту постійного проживання є перешкодою для реалізації ним свого права власності на спадкове майно.

В таких випадках нотаріуси відмовляють у відкритті спадкової справи зазначаючи що
як спадкоємця за законом на майно спадкодавця, що залишилося після смерті не встановлено факт прийняття спадкоємцем спадщини у встановлений законом спосіб та відсутні відомості про факт постійного проживання із спадкодавцем.

Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008 року передбачено, що якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв'язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкодавець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

При цьому, зазначаю що такі справи розглядаються у порядку окремо го провадження та заява про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
© 2024 Your Company
Сторінки
Контакти
Телефон
+38 (050) 558 92 30

Email
zamozdrav@ukr.net

Адреса 1
смт. Шишаки, вул. Павлика, 2/2, Полтавська область, Миргородський район.

Адреса 2
м. Київ, вулиця Байди-Вишневецького, 3 б