Встановлення факту родинних відносин

Практикуючий адвокат в сфері військового, сімейного, спадкового і цивільного права. Для отримання консультації заповніть форму вказавши своє ім`я і номер телефону, далі натисніть кнопку "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"

Що таке родинні відносини?

Встановлення факту родинних відносин є поширеною категорією справ, які виникають здебільшого коли необхідно оформити спадкові права, пенсії у зв’язку із втратою годувальника, одержання компенсації тощо. У суді можна встановити наступні факти: факт батьківства, материнства, факт родинних відносин онуки (онука) та баби (діда), тітки (дядька) та племінниками тощо.

Родинні відносини це кровний зв’язок між людьми з наявністю якого закон пов’язує виникнення, зміну чи припинення прав та обов’язків. Правове значення має як пряме споріднення так і не пряме (бокове), коли родинні зв’язки виникають за наявності спільного пращура (родоначальника).

Звертаю увагу, що стосунки між подружжям не є родинними.

Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов:
  • факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;
  • встановлення факту не пов’язується з подальшим вирішенням спору про право;
  • заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо);
  • чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.

Докази, які підтверджують родинні відносини

Щоб звернутися до суду щодо встановлення родинних відносин необхідно зібрати докази, які б підтверджували наявність родинних відносин заявника та особи.

Це можуть бути акти, анкети, автобіографії, листівки, сімейні фотографії, листи ділового та особистого характеру, особові справи, рішення судів, ордери на вселення, погосподарські книги, виписки з домових книг та інші документи, які у собі містять відомості про родинні відносини осіб, пояснення свідків, яким достовірно відомо про взаємовідносини померлого із заявником тощо.

Справи про встановлення факту родинних відносин з метою одержання спадщини не можуть розглядатися судами, якщо заявник відповідно до статті 1224 Цивільного кодексу України усунений від права на спадкування.

Судовий збір

За подання заяви про встановлення факту родинних відносин особа сплачує судовий збір у розмірі, передбаченому ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява до суду.

Відповідно до п.2 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30 травня 2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.

Згідно роз`яснень п.7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.
© 2024 Your Company
Сторінки
Контакти
Телефон
+38 (050) 558 92 30

Email
zamozdrav@ukr.net

Адреса 1
смт. Шишаки, вул. Павлика, 2/2, Полтавська область, Миргородський район.

Адреса 2
м. Київ, вулиця Байди-Вишневецького, 3 б