Визнання права власності на спадкове майно

Практикуючий адвокат в сфері військового, сімейного, спадкового і цивільного права. Для отримання консультації заповніть форму вказавши своє ім`я і номер телефону, далі натисніть кнопку "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"

Що таке визнання права власності на спадкове майно?

Відповідно до статті 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним оригіналу документа, який засвідчує його право власності.

Оформлення спадкових прав на те чи інше майно у випадку відсутності оригіналів документів або їх відсутності здійснюється шляхом звернення до суду з позовом про визнання права власності порядку спадкування оскільки своє право не можна захистити в нотаріальному порядку.

Відповідну правову позицію Верховний Суд висловив у постанові від 22 вересня 2021 року у справі № 227/3750/19.

Що таке спадкування?

Спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкуванню підлягають всі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.

Коли відкривається спадщина?

Спадщина відкривається внаслідок смерті фізичної особи, а часом відкриття спадщини є день смерті особи або оголошення її померлою. Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Свідоцтво про право на спадщину за законом або за заповітом видається спадкоємцям після закінчення шести місяців із часу відкриття спадщини, тому спір про спадкування може бути вирішений лише після закінчення цього строку. Спадкоємець який не прийняв спадщину, його вимоги про визнання права власності на спадкове майно не підлягають задоволенню судом.

Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на житловий будинок, земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини.

Найпоширенішою причиною звернення особи до суду в справах про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування є неможливість спадкоємцями, які прийняли спадщину, оформити своє право на спадщину в нотаріальній конторі з причин відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно на ім’я спадкодавця та/або відсутності державної реєстрації нерухомого майна спадкодавцем. Такі випадки характерні для сільської місцевості, де право власності на житловий будинок за спадкодавцем підтверджується лише записом в погосподарській книзі сільської ради та тривалим фактом володіння цим майном особою, яка померла.

Тобто, відсутність оригіналу правовстановлюючого документа, який підтверджує право власності спадкодавця на нерухоме майно позбавляє особу можливості, як спадкоємця, отримати у спадщину вказане спадкове майно. Тому спадкоємець може звернутися до суду за захистом свого права.
© 2024 Your Company
Сторінки
Контакти
Телефон
+38 (050) 558 92 30

Email
zamozdrav@ukr.net

Адреса 1
смт. Шишаки, вул. Павлика, 2/2, Полтавська область, Миргородський район.

Адреса 2
м. Київ, вулиця Байди-Вишневецького, 3 б