Визнання особи недієздатною

Практикуючий адвокат в сфері військового, сімейного, спадкового і цивільного права. Для отримання консультації заповніть форму вказавши своє ім`я і номер телефону, далі натисніть кнопку "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"

Як визнати особу недієздатною?

Відповідно до ст. 30 ЦК України, цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов’язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання.

Особа є дієздатною до моменту встановлення її недієздатності виключно в судовому порядку.

Наявність у особи хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого вона не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними є єдиною підставою визнання особи недієздатною.

Заява про визнання фізичної особи недієздатною подається до суду за місцем проживання такої особи або ж якщо особа перебуває на лікуванні у наркологічному або психіатричному закладі за місцезнаходженням закладу.

Хто може звернутися до суду щодо визнання особи недієздатною:
  • членами її сім’ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання;
  • органом опіки та піклування;
  • психіатричним закладом.

У заяві про визнання фізичної особи недієздатною мають бути викладені обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Порядок проведення судово-психіатричної експертизи

Суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров’я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.

У виняткових випадках, коли особа, щодо якої відкрито провадження у справі про обмеження її у цивільній дієздатності чи визнання її недієздатною, явно ухиляється від проходження експертизи, суд у судовому засіданні за участю лікаря-психіатра може постановити ухвалу про примусове направлення фізичної особи на судово-психіатричну експертизу.

Відповідно до п.2 ч. 1 ст. 105 ЦПК України призначення експертизи судом є обов’язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.

Розгляд справи про визнання фізичної особи недієздатною проводиться судом у складі одного судді і двох присяжних.

Обов’язкова участь адвоката (призначення адвоката)

Відповідно ч.5 ст. 293 ЦПК України, у випадках, встановлених пунктами 1,9 і 10 частини другої цієї статті, розгляд справ проводиться судом за обов`язковою участю адвоката особи, стосовно якої розглядається справа.

У разі якщо особа не залучила адвоката, суд залучає його через орган (установу), уповноважений законом на надання безоплатної правничої допомоги.
Рішення суду про доручення призначити адвоката негайно, але не пізніше двох робочих днів, надсилається відповідному органу (установі), уповноваженому законом на надання безоплатної правничої допомоги, для виконання.

Відповідно до ч.1 ст.299 ЦПК України справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров`я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Звертаю увагу, що особа не може бути визнана недієздатною лише на підставі наявності у неї когнітивних порушень, якщо при цьому вона є психічно здоровою та здатною усвідомлювати значення своїх дій.

Згідно ч. 1 ст. 300 ЦПК України суд, ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй опікуна.

На який термін особи визнається недієздатною?

Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.

Наслідком ухвалення позитивного рішення суду та визнання фізичної особи недієздатною є:
  • встановлення опіки;
  • недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочину;
  • правочини від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун;
  • відповідальність за шкоду, завдану недієздатною фізичною особою, несе її опікун.

Поновлення дієздатності

За заявою опікуна або органу опіки та піклування суд поновлює цивільну дієздатність фізичної особи, яка була визнана недієздатною, і припиняє опіку, якщо буде встановлено, що внаслідок видужання або значного поліпшення її психічного стану у неї поновилася здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
© 2024 Your Company
Сторінки
Контакти
Телефон
+38 (050) 558 92 30

Email
zamozdrav@ukr.net

Адреса 1
смт. Шишаки, вул. Павлика, 2/2, Полтавська область, Миргородський район.

Адреса 2
м. Київ, вулиця Байди-Вишневецького, 3 б